Podcastové trendy 2025. A podcasty, které nás v lednu drží nad vodou
Náš mentor sdílí své podcastové poklady, probouzíme naši vnitřní Pavlínu a prozrazujeme naše guilty pleasures.
Jsme Storylab Audio, rádi v audiu vyprávíme příběhy, produkujeme a vylepšujeme podcasty. Kromě toho pro vás píšeme newsletter o audio trendech.
Už na vás dolehlo Blue Monday, tíha předsevzetí, rozjíždějících se pracovních projektů a nedokončených vision boardů? V lednu je toho prostě moc. Proto tentokrát nenabízíme tipy na nejvíc hot novinky, ale budeme sdílet naše guilty pleasures, nebo chcete-li podcastové stálice, které nám dělají radost jako teplá deka po náročném šedomodrém dni.
Nebude ale chybět ani podcastový dotazník (tentokrát s jedním z našich velmi vážených kamarádů - OG podcast producentem a mentorem Robertem Candrou) a probudíme naši vnitřní Pavlínu Louženskou a pokusíme se shrnout, jakým směrem se podcasty v roce 2025 budou hýbat.
Guilty pleasures Damiana
Neví to o mě moc lidí, ale jsem velký fanoušek opery. Moje babička milovala Pucciniho a pouštěla si doma desky s Marií Callas. Základ je tedy v DNA. Můj zápal pro tento opulentní a pro mnohé přežitý druh umění se naplno projevil až ve chvíli, kdy jsem strávil hodiny a hodiny ve studiu nahráváním a pak stříháním podcastů pro Národní divadlo. A už čtyři roky v tom jedu big time (můj oblíbený díl je ten o Rusalce). Hustle s lístky na Turandot do Vídně, dlouhý nákupní seznam desek, přenosy z Met. Není cesty zpět. Při hledání inspirace, jak podcasty o opeře vůbec dělat, jsem narazil na Aria Code – podcast, který vzniká ve spolupráci Metropolitní opery s WQXR a WNYC studios. Vracím se k němu stále. Každá epizoda se věnuje jedné konkrétní árii a skrz výborně editované výpovědi sólistů, ukázky hudby, ale také svědectví lidí s životními zkušenostmi souvisejícími s dějem se dostáváme opeře blíž. Venku jsou už čtyři série a je to prostě dobrý. Moje fav epizody: E lucevan le stelle – Cavaradossiho vzpomínání na Toscu těsně před popravou a jeden z největších operních hitů vůbec. Hymn to the Sun – skvělý Philip Glass a trochu egyptologie.
Druhý a můj asi největší guilty pleasure je podcast, jehož autorku jsme zpovídali v našem dotazníku v jednom z minulých vydání našich Podtips. Neplecha ukončena je pro mě ultimátní feel good poslech. Na knižní a filmovou sérii Harryho Pottera jsem kvůli antitrans názorům J.K. Rowling dost zanevřel. Bářin podcast je tu ale pro mě pořád a je jedno jakou epizodu si pustím – pokaždé je tam nový vychytaný detail z loru světa, do kterého se prostě někdy rád vracím. Hlavně před usnutím.
Guilty pleasures Hanky
Souhlasím s hokejovým mistrem světa Lukášem Dostálem, že kdybych si měla na den s někým vyměnit život, byla by to Dua Lipa. Krásná, talentovaná, inteligentní, napůl z UK, napůl z Balkánu, a pro někoho možná překvapivě také dobrá moderátorka. Ráda jsem poslouchala její rozhovory s různými osobnostmi v podcastu At Your Service, které se později staly základem pro její lifestylové médium Service95. To zahrnuje i měsíční book club a navazující rozhovory s autory vybraných knih, jako jsou Olga Tokarczuk, Douglas Stuart nebo Ocean Vuong. Dua je připravená, soustředěná na hosta, ale také osobní – rozhovory mají moc příjemnou flow. Dostupné pouze na YT.
Většina mých guilty pleasure podcastů je z Britských ostrovů a moderují je zpěvačky – dám sem ještě jeden, který poslouchám už roky. Table Manners je podcast, který Jessie Ware rozjela se svou mámou Lennie, když její hudební kariéra uvízla tak trochu na rozcestí. Každý týden si pozvou domů nějakou celebritu, uvaří jí, vypráví si o jídle, dětství a kariéře a všechno nahrávají. Míchá se tu nostalgie, nenovinářský způsob vedení rozhovoru (hlavně ze strany okouzlující, ale dost přímé Lennie), hašteření mezi mámou a dcerou, které běžně graduje do f*** offs a nezvykle uvolnění (občas připití) hosté. Z podcastu je fenomén, který zahrnuje turné s live natáčeními a zástupy fanoušků a taky nespočet kopií formátu.
Poslední tip se zdráhám označit jako guilty pleasure, ale musím říct, že si každý díl pouštím okamžitě poté, co mi pípne notifikace. Podcast Piatoček satiricky shrnuje dění ve slovenské politice – výroky politiků autor Adam Blaško a jeho tým nekompromisně rozebírají na prvočísla, promíchávají s popkulturními hláškami, memes, skládají custom písničky. V době, kdy se na Slovensku čím dál víc projevuje politický vliv na média a právní stát je pomalu a systematicky rozkládán, mi Piatoček udržuje základní přehled o dění u sousedů a i když se u něj často směju nahlas, zároveň mě mrazí a alibisticky uklidňuje, že u nás pořád může být hůř. Nebo?!
Podcastový dotazník: Robert Candra
Robert Candra, známý také jako Bobby (Bobáč!), je špičkový tvůrce podcastů a můj bývalý kolega ze Seznam Zpráv, s nímž jsme v redakci rozjížděli všechny podcastové projekty.
Jeho práci můžete teď slyšet hlavně ve Vlevo dole Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího, ale nedávno se chlubil, že v rodných Strakonicích pomáhá s podcastovou sérií oSTRá scéna o tamní hardcore punk scéně v 90. letech. Bobby je původně rozhlasák – spoustu let strávil na Radiu Wave a poté v Kreativním Hubu ČRo. Pro mě jeden z největších profíků. Všechno, co umím, jsem se naučila u Roberta Candry.
Podcast, který tě nedávno strhl?
Před pár dny jsem slyšel krátkou sérii Broomgate o tom, jak příliš dobré koště málem zabilo curling. Odlehčená věc, která mě překvapivě hodně bavila. Obecně mám rád hlavně dokumentární a investigativní podcasty třeba z produkce Tortoise Media, Serial Productions, Crooked Media, Wondery a podobně. Z těch nedávných se teď chystám na Empire City nebo Kill List.
Podcast, který v tvé rutině nesmí chybět?
Když nějakému podcastu (a teď nemyslím uzavřené série) propadnu, poslouchám ho pak hodně intenzivně, třeba všechny epizody zpětně, po jisté době mě to zase pustí nebo se i přesytím - a jdu dál. Takhle jsem v průběhu několika let obsedantně hltal například nekonečnou fikci Welcome to Night Vale, cyklistické klábosení Life in the Peloton nebo hudební Fire Draw Near, který dělá absolutní nerd do irské lidové hudby Ian Lynch z kapely Lankum. Pokud bych měl ale jmenovat jeden držák, ke kterému se roky průběžně vracím, byl by to 99% Invisible o různých aspektech a souvislostech designu, architektury a obecně fungování věcí a institucí kolem nás. České podcasty poslouchám málo, formáty, které mám nejradši, u nás moc nevznikají. Ale hodně cením Škrty bratří Bittnerů.
Kdy a kde nejčastěji posloucháš? Změnily se v posledním roce tvé podcastové návyky?
Mění se docela výrazně s tím, jak roste moje malá dcera. Nejdřív jsem hodně poslouchal podcasty díky dlouhým hodinám, kdy spala v kočárku a já s ní chodil venku. Teď už s kočárkem tolik necouráme, a na podcasty tak dojde až jako na úplně poslední věc večer. Obecně mám nejradši uzavřené série o několika epizodách a k těm přistupuju jako k dobrým seriálům nebo knížkám - snažím se nebingeovat, ale přiměřeně dávkovat, abych si je užil. A neusínat u poslechu.
Spotify, nebo YouTube?
Používal jsem různé podcastové aplikace, ale dnes už podcasty poslouchám na Spotify. Kvůli svědomí je třeba zmínit, že to jak známo není zrovna nejhodnější firma na světě vůči muzikanstvu, na jehož tvorbě vydělává, a radost samozřejmě nemám ani z toho, že i zdánlivě nemateriální streamování má tučnou uhlíkovou stopu. Ale kvůli pohodlí a dostupnosti obsahu používám Spotify na podcasty a hudbu, YouTube pak na různé jiné obsahy. Podcasty mám rád mimo jiné právě proto, že máš u nich volné ruce a oči a nemusíš být připoutaný k obrazovce. Navíc málokdy poslouchám vysloveně rozhovorové nebo banter formáty a u jiných mi nedává video moc smysl.
Jak objevuješ nové podcasty k poslechu?
Není nic snadnějšího než se zeptat internetu nebo si třeba projet výroční žebříčky, které sestavují nejrůznější média. Dám i na doporučení známých a ostatně tenhle newsletter je tipů plný (props Jake Otajovičovi za upozornění na sérii Noble, kterou jsem si dal o Vánocích).
Který podcastový žánr by si podle tebe zasloužil více pozornosti?
Nejsem si jistý, že by se nějakému žánru nedostávalo pozornosti, své publikum najdou určitě i tematicky menšinové nebo amatérské podcasty. Problém je podle mě naopak spíš nadprodukce a mainstreamizace. Trh se čím dál víc zaplňuje podobnými formáty a zaměnitelnými projekty. Ty nejlepší produkce samozřejmě vyčnívají, ale průměr je otravně… průměrný.
Co ti v podcastech chybí? / Na jaký podcast čekáš?
Můžu spíš říct, co přebývá? Byl bych rád, kdyby na české scéně ubylo rozhovorů s hosty, chlapáckého klábosení a různých generických produktů a přibylo odvážnějších, výpravnějších formátů a kvalitního storytellingu. A nejvíc čekám na podcast, který jednou natočí moje dcera. :)
Trendová předpověď
Video, video, video
Podcastový trend směřuje k videocastům, respektive většina podcastů dnes startuje na YouTube. Na videopodobu podcastů tlačí i Spotify, jak jsme popsali v jednom z minulých vydání. YouTube je největším distribučním hubem pro podcasty i v Česku. To nejvíc nahrává influencerům, tvůrcům obsahu a nezávislým podcasterům, kteří mají už videoplatformy osahané a rozumí jim. Na druhou stranu se podcasty žánrově ještě více loni zabetonovaly v rozhovorech a chatcastech na jedno téma. Pro producenty a milovníky narativních podcastů (série), které se na video převádějí těžko, tato změna není úplně dobrá zpráva. Nicméně publikum, které poslouchá podcasty primárně a rádo jako audio, tu pořád je. Jen je potřeba myslet na komunitu a různé způsoby monetizace, která je pro přežití těchto formátů zásadní. Uvidíme jak se éra pivot to video bude vyvíjet dál – nezapomeňme, že jednu videohorečku jsme tu už měli. Facebook a další sociální média v druhé půlce 10. let navnadily „tradiční“ média, aby propustily část píšících redaktorů a prioritizovaly obsah na sociální sítě – nové zdroje zisků to ale prakticky nikomu nepřineslo, naopak. Média se stala jen ještě závislejší na algoritmech 3. stran. Zkrátka – videostrategie neexistuje jen jedna a je dobré se zamyslet, jak ji nastavit třeba u vašeho audiopodcastu, aby neztratil své kouzlo. Moc doporučujeme článek podcastového publicisty Nicka Quah, který pro Vulture vyzpovídal řadu insiderů podcastové industry a přehledně shrnuje argumenty pro i proti videu.
Veřejnoprávní a tradiční média čelí finančním problémům
Ta veřejnoprávní kvůli nezvýšení poplatků, zatímco soukromá kvůli dominanci online reklamních oligopolů. Pro podcasty to znamená ne tolik zajímavých formátů a spíše omezení nabídky na osvědčené rozhovory, zkrátka více stejného obsahu. Na druhou stranu to (komerční) mediální domy nutí přemýšlet nad produktovou strategií a monetizační strategií. Přidat audioknihy? Vyzkoušet HeroHero? Právě podobné platformy budou ještě významnější destinací pro nové novinářské projekty, etablovaná média a samozřejmě také pro nezávislé tvůrce obsahu (nenovináře).
Nový true crime?
On demand televizní tvorba přebírá témata narativních podcastů a vyvíjí je do formy dokusérií nebo hrané seriálové tvorby. Dobře to je vidět na dramaturgii nejsilnějšího lokálního hráče Voyo. True crime se ale možná dává v televizi malinko na ústup. Objevují se spíše mysteriózní, záhadologické motivy (viz Záhadné případy s Miroslavem Donutilem nebo To se vysvětlí, soudruzi na ČT). Uvidíme více doprovodných podcastů k televizním sériím i celovečerním filmům a dokumentům. Už loni se podcasty osvědčily jako doplněk posilující lore reality shows typu Zrádci.
Politická váha podcastů
Americké „podcastové volby“ byly okamžikem, kdy trendy konečně pronikly do hlavního proudu veřejné diskuse. Lidé sice poslouchali podcasty už roky předtím, ale až v loňských prezidentských volbách je klíčoví hráči dokázali využít k ovlivnění postojů a názorů širší základny voličů. Uvidíme něco takového i v Česku? Už loni se tu ukázal průkopník – Filip Turek, který obešel, co se dalo a ještě si vyprofiloval vlastní formát „Po žních k Turkovi“ na VOX TV. Je těžké určit jediný podcast, který by byl ten nejvlivnější z hlediska prosazování nějaké agendy do veřejné debaty. Pokud se zeptáš kluka kolem 22 let z Brna, který se zajímá o seberozvoj a investice, řekne ti, že to je Vojta Žižka nebo Brocast. Pokud se zeptáš dobře situovaných manželů z Prahy 4, řeknou ti že Kecy a politika, Čestmír nebo Vlevo dole. Pro některé holky na mateřské to může být Agáta a Ornella. A manažer PPF ti řekne, že to je Insider. Politici zejména z opozičních hnutí, kteří si budují vlastní pořady a profily na socials, mainstreamové podcasty nepotřebují. Ale tipuju, že Babiš by zrovna do toho Brocastu mohl dojít.
Novinky ze Storylabu
Venku je nový podcast o životu a práci mladých lidí v Česku Režim nerušit, který pro CzechCrunch producentsky vede Hanka. V prvním díle se moderátorka Evelína Beníšková baví s Rozárií Haškovcovou (Shluk buněk) a Natálií Vlčkovou (Adolphinata) o rozjíždění brandu při škole, TikToku, hejtech na sítích a nutnosti „nalít do nového projektu celýho člověka“. Doporučujeme sledovat instagramový profil podcastu, který tvoří největší social media witch Veronika Tichá z Chronically online.
Stay tuned! Bude toho víc.
Pište nám, jaké tipy byste nejvíce ocenili, nebo co na podcastové scéně nejvíc zaujalo právě vás. A budeme moc rádi, když nás doporučíte dalším podcastovým nadšencům i insiderům. Díky!
Hanka a Damian, Storylab Audio
Pokud vám tenhle newsletter někdo přeposlal, budeme moc rádi, když se přihlásíte k odběru.