Jaká je Slast, zachraňte Keiko a vyprodaná O2 Arena plná true crime
Linda vs. dadcasty, kosatčí Shawshank, majstrštyk Opravdových zločinů a další tipy a trendy od nás ze Storylabu!
Jsme Storylab Audio, rádi v audiu vyprávíme příběhy, produkujeme a vylepšujeme podcasty a kromě toho pro vás píšeme newsletter o podcastech a audio trendech. Čekají vás 3 tipy na podcasty, které nás za poslední měsíc nejvíc oslovily, podcastový dotazník – tentokrát s hostem z Británie – a také několik podcastových trendů, o kterých byste měli vědět. Jdeme na to!
Tři tipy od nás
Chytrá parodie na detektivku, která vás nepustí
Jedním z největších z největších podcastových hitů, který přelomu roku 2020/2021 získal téměř virální rozměr, byla ujetá investigativa Who shat on the floor at my wedding. Karen a Helen měly nádhernou svatbu, dokud jim ji někdo nezkazil – jak název napovídá – nepříjemným incidentem. Společne s kamarádkou Lauren podrobují skupinu svých nejbližších přátel dost detailnímu vyšetřování na ploše 13 (!) epizod. Podcast, který si vtipně a chytře utahuje z true crime storytellingu, letos dostal pokračování: The case of the tiny suit/case. A opět se v něm řeší ujetá záhada, která trojici vyšetřovatelek zavede až na samotu do švédských lesů.
Podcast vznikl jako nezávislý side projekt autorek, více méně „na koleně“. Dramaturgicky ani zvukově se nejedná stoprocentně uhlazený tvar, ale právě nepředvídatelnost, improvizace a volba kauz mě baví. Jedna z protagonistek podcastu jejich záběr popisuje slovy “cokoliv, čemu by se policie vysmála.” Představte si, že by Buchty vyšetřovaly záhadu – s výslechy, terénními průzkumy, odborníky, experimenty s detektorem lži a pořádnou dávkou humoru. Dáváme 10/10. (D.)
Zachraňte Keiko
Podcastová produkce New York Times se poslední rok zaměřuje na zvířátka. Po sérii Animal teď Serial Productions, které pod NYTimes rovněž spadají, přichází s šestidílnou sérií The Good Whale. A je to skvělé. Film Zachraňte Willyho byl pro mě jako dítě 90. let formativní podobně jako pro celou generaci mileniálů – průšvihář-sirotek Jesse zachrání Willyho z akvárka, kde byla kosatka unhappy a majitel se jí stejně chtěl zbavit. Doják. S premiérou filmu ovšem rostl tlak na to, aby měl podobný šťastný konec i představitel Willyho – kosatka Keiko v mexickém akváriu totiž neměla přes snahu personálu úplně vyhovující podmínky a tak filmové studio Warner Bros a organizace International Mammal Marine Project rozjeli neskutečnou mnohamilionovou operaci, jejímž cílem bylo vrátit Keiko na svobodu – tedy do oceánu poblíž Islandu.
The Good Whale je fascinující rekonstrukcí této problematické mise s výpověďmi lidí z týmu kolem Keiko. Autor Daniel Alarcón přibližuje absurdní i donkichotské momenty „kosatčího Shawshanku“ s novinářskou důkladností a nadhledem. Nové epizody vycházejí postupně, předplatitelé NYTimes je už teď najdou na Spotify a Apple Podcasts. (H.)
Mnoho povyku pro Slast
O podcastové sérii Slast jsme toho nejen na sociální síti X slyšeli mnoho. Často v kontextu kritiky, která má ovšem různé roviny: formátovou (veřejnoprávní rozhlas by neměl dělat podcasty, ale věnovat se jen lineárnímu vysílání), distribuční (veřejnoprávní rozhlas by neměl podcasty šířit na komerčních platformách), tematickou (veřejnoprávní rozhlas by neměl dělat podcasty o sexualitě mladých žen) a osobní (Linda Bartošová by neměla dělat podcast pro veřejnoprávní rozhlas).
V pořádku. Nicméně hádejte, která rovina u těch nejhlasitějších kritiků (velmi často jde o tvůrce či konzumenty užvaněných dadcastů, tedy z úplně opačného konce posluchačského spektra) často vyplavala na povrch jako ta nejpalčivější, hehe.
Jaký je ale Slast podcast? Po poslechu většiny série lze konstatovat, že na něm v tom nejlepším slova smyslu vlastně není nic moc šokujícího. Formálně je vystavěn vlastně poměrně klasicky – téma je otevřené osobní zpovědí několika respondentek natáčených v terénu (často u nich doma). Doplňuje je pohled odbornic a propojovací pasáže čtené autorkou, to vše doprovází intimní vzdušný sounddesign. Zvolená témata epizod – orgasmická propast, sebepřijetí, sex work – rovněž nejsou ve světle toho, jak se o sexu v současnosti píše v ženských časopisech, nijak kontroverzní. Hodilo by se také podotknout, že Slast rozhodně není první podcastovou sérií Radia Wave o sexualitě. Vůbec první podcast z produkce stanice Zhasni se věnoval právě sexu. Už před čtyřmi lety měl premiéru v lecčems odvážnější podcast Šeptej od Báry Šichanové, a sex a intimita se se pravidelně probírají i v podcastu Pot. All in all – Slast je nadprůměrně odpracovaná série se silným rozhlasovým rukopisem, která může nejen mladým ženám pomoci už jen tím, že uslyší svědectví, že se s některými tématy nepotýkají samy. Skandál se ale nekoná. (H.)
Podcastová rutina: Jake Otajovič
Poprvé tu máme slovenštinu! A britskou perspektivu k tomu. Jake Otajovič totiž dlouhodobě působí ve Spojeném království jako producent audia, poslední dva roky v Novel – jednom z největších nezávislých producentů podcastů v Evropě. Novel produkuje vlastní podcasty, ale vyrábí je také ve spolupráci se značkami jako Wondery, Gimlet nebo iHeart Radio a úspěšné série převádí i do televizních a filmových projektů. Jake se naposledy podílel třeba na investigativním podcastu Kill List, který se noří do dark netu a světa vražd na objednávku. A dává skvělé tipy!
Podcast, který tě nedávno strhl?
Posledná dokumentárna séria, ktorá ma fakt chytila bolo Noble. V poslednej dobe som unavený z typického true crime o vraždách a brutálnych masakroch. Preto ma prekvapilo Noble. Aj tu sa všetko točí okolo smrti, ale príbeh je dosť nezvyčajný – o krematóriu, ktoré nespaľovalo telá mŕtvych, ale nechávalo ich pohodené hnijúce na pozemku. Je to morbídne, ale celá séria sa snaží prísť na to, prečo to majiteľ robil. A pritom skúma, čo po nás ľuďoch zostáva po smrti a pýta sa, čo dlžíme my žijúci tým mŕtvym.
Podcast, který v tvé rutině nesmí chybět?
Počúvam ich bežne strašne veľa (asi by som mal tráviť viac času s kamarátmi) ale asi v najdlhšie pravidelne počúvam Welcome to Night Vale. Je to hororová komédia – audio dráma. Každý diel je vysielanie lokálneho rádia z malého amerického mestečka, kde sú všetky konšpiračné teórie pravdivé. Mimozemské únosy, tajné vládne organizácie, monštrá žijúce v knižnici a farmári čo pestujú neviditeľnú kukuricu. Je to trocha šialené, ale stojí to za to (sľubujem).
Kdy a kde nejčastěji posloucháš? Změnily se v posledním roce tvé podcastové návyky?
Najčastejšie počúvam vo fitku, počas upratovania, varenia alebo keď cestujem. Alebo mám jednu hru na mobile, ktorou som tak posadnutý, že vždy keď sa ju chcem hrať, tak si pustím nejaký podcast, aby som mal pocit, že mi kvôli nej úplne nepreteká život pomedzi prsty (hra sa volá Two Dots, zmení vám život). A v poslednej dobe ma omnoho viac začali baviť komediálne a rozhovorové podcasty, sú ľahšie na počúvanie než dokumentárne série.
Spotify, nebo Youtube?
Spotify! Som príliš lenivý na to, aby som používal dve rôzne appky na hudbu a podcasty. A plus som staromódny. Videopodcasty moc nepozerám, čiže na YouTube by ma nenapadlo ich hľadať.
Jak objevuješ nové podcasty k poslechu?
Väčšinou tým, že stalkujem na sociálnych sieťach svojich obľúbených producentov a vidím kto čo nové vydal. Alebo odporúčania od kamošov a kolegov.
Který podcastový žánr by si podle tebe zasloužil více pozornosti?
Fiction podcasty! Je ich celkom dosť, ale stále mám pocit, že nie sú mainstream. Oni dokážu byť fakt kreatívne. Napríklad na naozaj dobré scifi s mimozemšťanmi a hviezdnymi loďami netreba CGI, stačí iba dobrý scenár a herci, ktorí to vezmú vážne.
Co ti v podcastech chybí? / Na jaký podcast čekáš?
Hm neviem. Mám pocit, že podcastov je zároveň príliš veľa, a aj že ich nikdy nebude dosť. Tým, že pracujem v Británii a väčšinou počúvam podcasty v angličtine (okrem pár slovenských výnimiek, shout out to my guilty pleasure Jauuu P.S. To Bolelo pri čom sa uchechtávam vo fitku a takmer si na hlavu nechám padať činky), rozmýšľam nad podcastmi, ktoré mi chýbajú na slovenskej/českej scéne. A to budú hlavne kvalitné originálne dokumentárne série – aj keď Česko je v tomto ďaleko popredu pred Slovenskom.
Trend, které byste měli znát: Vyprodané arény
Český podcast poprvé vyprodal O2 Arenu – Lucie Bechynková a Barbora Krčmová z podcastu Opravdové zločiny minulý víkend fanouškům nejpopulárnějšího (true crime) podcastu v Česku připravily live show nazvanou Jsme zločinožrouti. Ohlasy na sociálních sítích se dělí půl na půl: core fanoušky (zejména fanynky) oceňují epický start show a možnost strávit večer se svými oblíbenými podcasterkami, někteří posluchači Zločinů autorkám vytýkali, že čekali více než několik převyprávěných příběhů a rozhovorů s kriminalisty. Nebyli jsme, ale respektujeme! V UK mají podobnou kapacitu Alistair Campbell a Rory Stewart, tvůrci ultimátního politického dadcastu Rest is Politics, kteří nedávno vyprodali londýnskou O2, ale o těch někdy příště.
Kdo se do pražské O2 areny vydá jako další? Nějaká forma setkání s fanoušky je nedílnou součástí úspěšných podcastů – posilují loajalitu, propojují komunitu, dávají přidanou hodnotu, jde o dobrý marketing a v neposlední řadě také o další příjmy. Od Q&As a živých natáčení v knihovnách a hospodách se podcasty postupně přesouvají k sofistikovanějším a produkčně náročnějším produktům. Podcast Nový svět Michala Půra, Martina Kováře a Miroslava Bárty nabízí fanouškům například společné zájezdy.
My jsme posledního půl roku pracovali mimo jiné na brandovém podcastu T-Mobile – jmenuje se Mezi svými, moderuje ho Anita Krausová a s hosty z i mimo „Téčko“ probírá různé aspekty online a offline života nebo jejich práci.
Damian pracoval na interakitivní audioinstalaci ke dvěma obrazům z chystané výstavy Slovenské národní galerie Plody sváru: Obraz osmanskej prítomnosti, která má vernisáž tento čtvrtek 5. prosince. SNG je krásná a důležitá instituce, která zažívá krušné časy. Pokud zamíříte do Bratislavy, určitě nevynechejte!
A je toho mnohem víc, ale to vám ukážeme příště… Ale pro teď to stačí!
Pište nám, jaké tipy byste nejvíce ocenili, nebo co na podcastové scéně nejvíc zaujalo právě vás. A budeme moc rádi, když nás doporučíte dalším podcastovým nadšencům i insiderům. Díky!
Hanka a Damian, Storylab Audio
Pokud vám tenhle newsletter někdo přeposlal, budeme moc rádi, když se přihlásíte k odběru.