Pyramidové schéma, spicy historie a terapie pro vyřízené novináře: Podcastové objevy října
Neplecha ukončena dává tipy na podcasty, akční archiváři oživují televizní pomníky a další tipy od nás ze Storylabu!
Jsme Storylab Audio, rádi v audiu vyprávíme příběhy, produkujeme a vylepšujeme podcasty a kromě toho pro vás píšeme newsletter o podcastech a audio trendech. Čekají vás 3 tipy na podcasty, které nás za poslední měsíc nejvíc oslovily, podcastový dotazník – tentokrát s tvůrkyní nejlepšího českého pottercastu – a také několik podcastových trendů, o kterých byste měli vědět. Jdeme na to!
3 tipy od nás
Akční archiváři
Často nám píšete™, že málo dáváme české tipy. Je fakt, že se tu objevují zřídka. Třeba u mě tvoří české podcasty velkou část klasických rozhovorových podcastů, ze kterých čerpám informace kdo, kdy, kde, jak, proč a ty se mi do newsletteru tolik dávat nechce. Nicméně v Česku vznikají i super storytellingové podcasty. Tento týden mě inspiroval seznam finalistů rozhlasácké Prix Bohemia Radio v kategorii Podcast – mým letošním favoritem je Místo činu: Kavčí hory. Není to úplně detektivka, spíš nečekaně fresh pohled na významné osobnosti Československé televize v podání Jakuba Adamuse a Jakuba Hoška, dvojice mladých archivářů ČT. Osudy Kamily Moučkové, Jindřicha Fairaizla nebo Jiřího Pelikána jsou mozaikou rozhovorů s blízkými, reportážních prvků, čtených pasáží a samozřejmě archivů. Je slyšet, že autoři jsou nejen zdatní historici, ale také televizní nerdi. Dobře vybranou krátkou ukázkou a komentářem dokážou vyhmátnout silné stránky aktéra/ky dílu (viz celkem šokující dokument Inzerát od zmiňovaného Fairaizla). Komplikovaný politický kontext, ve kterém osobnosti stoupaly a padaly, nezjednodušují, naopak. Pokud vás chytly rozhlasové Vlny, tady máte podobných osudů spoustu – jen místo ČRo značka ČT. (H.)
Pyramidová sonda
Pokud si chcete poslechnout podcast, který kombinuje humor a investigaci, deep dive sonda do pyramidových schémat „The Dream“ od Little Everywhere a Pushkin Industries je přesně pro vás. V Česku fungují podobné obchodní struktury hlavně v podobě investičních služeb, prodeje kosmetiky nebo potravinových doplňků. Rekrutování do nich ale funguje po celém světě stejně – „Buďte páni svého času a vydělávejte snové částky. Stačí prodávat naše produkty a sehnat pod sebe co nejvíc dalších rekrutů.“ Série vás plynule vede přes osobní výpovědi k jádru mechaniky i kořenům kontroverzního multilevel marketingu v USA. Hlavní autorkou a také průvodním hlasem je Jane Marie, která začínala jako stážistka a později producentka pro podcastové geeky už legendárního pořadu NPR - This American Life. Na dramaturgii a střihu, kdy jsou jednotlivé pasáže rozhovorů přesně zasazeny do vyprávění a málokde je nějaký kus navíc, je to dobře znát. Víc o tom, jak autorka pracuje, se můžete dočíst zde. Trigger warning! Velká část rozhovoru je rant o tom, jak se na produkčně náročnějších podcastech nedají vydělat peníze, i když mají posluchačský úspěch. První série „The Dream“ vyšla už v roce 2018 a vyletěla na první příčky amerických podcastových žebříčků. Následovala druhá série o světě wellnessu a v třetí sérii se setkáte s guruy a životními kouči, kteří tvrdí, že znají tajemství dobrého života. (D.)
Hardcore pro novináře
K mediálním podcastům a podcastům o novinařině mám ambivalentní vztah. Obávám se totiž, že zajímají jen mě. Zájem veřejnosti o novináře a jejich práci je určitě dobré posilovat, ale obecně je novinář jako téma podcastu trochu přeceňován – vlastně je nasazován jen ve chvíli, kdy vypukne nějaká šťavnatá twitterová kauzička nebo jsou veřejnoprávní média v ohrožení. Většina z podcastů o médiích a novinářích také stojí na formátu rozhovorů mezi kolegy, kde se mluví o kariéře nebo špačkuje na vývoj médií. Málokdy se dostanou úplně na dřeň, otevřeně se mluví o chybách, etických dilematech i praktických reportérských fíglech. Obávám se, že můj dnešní tip bude spíš pro media nerdy, ale je to asi nejpovedenější podcast o řemeslu, na který jsem dosud narazila. Brian Reed v Question Everything zkouší různé formáty (rozhovory, kulaté stoly, konfrontace, reportáže), kterými se snaží dostat ke stejné podstatě – jak novinářskou praxi zlepšit. Předávat zkušenosti a posilovat důvěru. Hned první díl je docela hustý – Reed je totiž autorem podcastu S-Town ze slovutné produkce Serial, ve kterém se vydal na americký jih na popud posluchače Johna vyšetřovat údajnou vraždu. Excentrický John ovšem během natáčení spáchá sebevraždu a Reed se rozhodne většinu série stočit k jeho komplikovanému životnímu příběhu. Celý první díl Question Everything je rozhovor mezi Reedem a novinářkou Gay Alcron, která S-Town v době zveřejnění kritizovala z různých etických úhlů. Reed nemá na všechny její otázky odpovědi, ale společným a velmi otevřeným dialogem (nikoliv hádkou) se s kolegyní dostává na příkladu kontroverzní série k dalším, větším otázkám spojeným s dnešní novinařinou. Co je v podcastu zásadní, je sdílení a ochota uznat chybu nebo pohled kolegy. Ale nespočívá jen v sebebičování – jeden z nejlepších dílů je příběh manželského páru, který se málem rozešel na základě odlišných politických preferencí a konzumování rozdílných médií. Zachránil je až bipartisan newsletter Tangle News.
Kdo ho bude poslouchat? Kromě začínajících novinářů bych jej doporučila určitě všem kolegům z médií. 100 % lepší než si dopisovat a vyčítat na Twitteru – život je jinde. (H.)
Podcastová rutina: Bára Loukotová
Jestli někdo zná potterovský lore do posledního písmene, pak je to Bára Loukotová – autorka podcastu Neplecha ukončena, kde jako vrchní pottelorog rozebírá postupně jednotlivé kapitoly celé knižní série. Důkladné a zábavné podcastové analýzy dokázala přenést i do placené bonusové vrstvy na HeroHero nebo imerzivních besed. A má hrozně cozy Instagram! Co ráda poslouchá?
Podcast, který tě nedávno strhl?
Baví mě hlavně historické podcasty. Teď se třeba prokousávám obsahově velmi bohatým Gone Medieval, protože středověku není nikdy dost. Baví mě také Betwixt the sheets.
Podcast, který v tvé rutině nesmí chybět?
Momentálně žádný, u kterého se třepu na každý nový díl bohužel nemám. Kovářova kobyla chodí bosa.
Kdy a kde nejraději posloucháš? Spotify, nebo YouTube?
Pro klasické podcasty, bez obrazu mám ráda aplikaci Castbox, rozhovory poslouchám většinou na Youtube. Spotify mi pro podcasty moc nevyhovuje. Až na automatické přepisy mluveného slova, ty si čas od času čtu čistě pro pobavení.
Co ti v podcastech chybí? / Na jaký podcast čekáš?
S manželem netrpělivě čekáme, až někdo začne víc mluvit o dinosaurech nebo westernech. Ideálně dohromady. Myslím, si, že existuje určitá cílová skupina, která by to ocenila.
Trendy, které byste měli znát
Podcastový zápisník
Umělá inteligence proniká samozřejmě i do audia. Asi největší gamechanger posledních týdnů je za nás poznámkový AI asistent NotebookLM od Googlu. Funguje to tak, že do něj nasypete celkem libovolné zdroje (Google dokumenty, videa, pdf) a vytvoří se vám sešit. V rámci sešitu můžete nechat „vytvořit zvukový přehled“. Do pár minut to vytvoří na základě zdrojů 8minutový podcast – celkem příjemnou konverzaci muž-žena, vtípky, shrnutí, oslí můstky (zatím jen v angličtině). Určitě si to vyzkoušejte! Na učení, shrnutí výchozích materiálů k novému projektu nebo ověření si, že váš chystaný blog dává smysl, je to super. V podcastu Hard Fork (viz video) nechali moderátoři dokonce schroustat své bankovní výpisy a ani v tomto případě NotebookLM nezklamalo – AI moderátoři dokonce identifikovali několik zbytečných výdajů a udělali z toho takovou lekci z finanční gramotnosti.
Doba paywallová
Česká i zaoceánská média přesouvají svou podcastovou nabídku úplně či částečně za paywall. New York Times na konci září anoncovaly svůj plán stáhnout starší epizody svých úspěšných shows do placené zóny na Apple Podcasts a Spotify (kromě toho mají pro předplatitele vlastní aplikaci Audio i speciální listening tab v apce New York Times). Zdarma mají zůstat pouze nejnovější 2 epizody (v Evropě zdá se zatím předplatné nenaběhlo). V lokálním kontextu už podcastový paywall není jen výsadou tvůrců a „trhnutých“ novinářů, ale také tradičních mediálních značek – pro předplatitele tvoří podcasty Echo, Deník N nedávno začal novými podcasty krmit i HeroHero. Hospodářské noviny na české platformě nechávají vydělávat tvůrce podcastů Bruselský diktát a Money Penny.
Je to kampaň
Americké prezidentské volby se blíží. Je zajímavé, že oba kandidáti si jako bitevní pole pro získání nerozhodnutých voličů zvolili podcasty. Kamala Harris se stavila například v megapopulárním formátu Call Her Daddy, který si týdně stáhne přes 5 milionů diváků/posluchačů, zejména mladých dívek – ty byly trochu zklamaní, protože se nemluvilo o vztazích, sexu a svatbách, ale Alex Cooper se Harris ptala na reprodukční práva, sexuální násilí nebo dluhy. Donald Trump se zase zaměřil na oblíbené podcasty v kategorii manosféra. S komikem Theo Vonem pohovořil na téma závislostí, stavil se i v podcastech Logana Paula nebo Lexe Fridmana.
A to je pro tento měsíc vše!
Pište nám, jaké tipy byste nejvíce ocenili, nebo co na podcastové scéně nejvíc zaujalo právě vás. A budeme moc rádi, když nás doporučíte dalším podcastovým nadšencům i insiderům. Díky!
Pokud vám tenhle newsletter někdo přeposlal, budeme moc rádi, když se přihlásíte k odběru.
Hanka a Damian, Storylab Audio