Podfluencers, poslechový průvodce a podcast, který chybí Janu Špačkovi
Je tu první dávka podcastových tipů, trendů a novinek od nás ze Storylabu! A bude celkem hudební a celkem americká.
Jsme Storylab Audio, rádi v audiu vyprávíme příběhy, produkujeme a konzultujeme podcasty, a rozhodli jsme se pro vás psát newsletter o podcastech a audio trendech. Čekají vás 3 tipy na neobyčejné podcasty od nás, podcastová rutina osobnosti „od fochu“ a jeden trend ke sledování. A také vám dáme vědět, co chystáme nového.
3 + 1 tip od nás
Ta jedna celebrita, kterou všichni milují. Bez rozdílu. Dolly Parton's America (WNYC).
K starší 9dílné sérii jsem se vrátila díky nadcházejícím prezidentským volbám v USA. Měla jsem chuť prozkoumat z jiného úhlu Appalačské pohoří, o kterém se rozepisuje republikánský kandidát na viceprezidenta JD Vance ve své autobiografii Hillbilly Elegy. Kritici mu totiž vyčítají, že o tamní komunitě opakuje spoustu stereotypů o nemakačencích nebo analfabetech – zkrátka Appalačáci jsou v očích zbytku USA vidláci. V rozdělené době a rozdělené Americe ovšem existuje jedna veleúspěšná celebrita právě z Appalačských hor, kterou milují jak republikáni, tak demokraté, kovbojové i drag queens – Dolly Parton. Podcast pojmenovaný po univerzitním kurzu, jehož studenti v podcastu také promluví, ukazuje, jaký vliv si královna country na globální kulturní scéně vybudovala, jak z krutých příběhů o Tennessee chytře těží, ale zároveň pomáhá zbytku národa bourat předsudky o „rednecích“. A to i přesto (nebo právě proto) zůstává důsledně apolitická. Autor Jad Abumrad rozmotává Dollynu kariéru, bohaté kulturní dědictví i zaryté americké kulturní války s celou řadou hostů a řízením osudu i se samotnou Dolly. Doporučujeme díl o nejslavnějším hitu Jolene!
Překvapivě i šťavnatě o třídě. Classy (Pineapple Street Studios).
Americký novinář Jonathan Menjivar dnes nosí kašmírové ponožky, čte New Yorker a s manželkou vlastní dům. Zkrátka americký sen vyšší třídy. Původně ale vyrůstal v rodině imigrantů ze Střední Ameriky. Skok z dělnické do vyšší střední třídy jej přivedl k osobním a někdy nepříjemným otázkám. Proč bohatí lidé před svými hospodyněmi schovávají cenovky nakoupeného jídla? Proč se najednou směju stejně jako moje respektovaná šéfová? A proč si lidé na dávkách nemohou kupovat strouhaný sýr? A proč je jednodušší zeptat se, kolik vás stála rekonstrukce bytu, než se přímo zeptat, kolik vyděláváte? Pozor, Classy není lekce z třídního boje, ale osobní a dojemná série o tom, jakou roli v našem životě hrají peníze. A je tam i epizoda s Jarvisem Cockerem!
Na parketu. Queer The Music (Mercury Studios).
V tomhle 8dílném podcastu se vydáte na dancefloor – zažijete atmosféru queer parties od začátků disca po současnost. Jake Shears ze Scissor Sisters zkoumá okolnosti vzniku známých queer pop songů, které určitě znáte. Uslyšíte synth pop legendu Andyho Bella z Erasure, Peaches a její lo-fi banger Fuck the Pain Away, ale také asi nejznámější pride hymnu You Make Me Feel (Mighty Real) a příběh disco divy Sylvestra. I když je na scéně pár hudebních podcastů, které jsou ve své hudební archeologii více formálně propracované (třeba Song Exploder od Radiotopie), Queer the Music doporučujeme. V historii populární hudby mají queer umělci obrovský přínos, často za cenu osobních i profesních ztrát a rizik – jejich příběhy je potřeba připomínat. Příjemným bonusem je fakt, že skladby uslyšíte na konci epizody celé – v podcastové krajině komplikované hudebními právy věc neslýchaná. Happy Pride!
Čestné uznání
Ekologický true crime. Buried: The Last Witness (BBC).
Manželský pár investigativních novinářů objeví krabici s dosud nepopsanými důkazy a čestnými prohlášeními mrtvého whistleblowera, které naznačují, že Velká Británie tutlá velký problém s tzv. věčnými chemikáliemi. Další twist: poslední člověk, který s whistleblowerem před jeho smrtí natočil několikahodinový rozhovor, je slavný velšský herec Michael Sheen. Nepravděpodobná trojice začne na případu spolupracovat a kromě toxických skládek narazí i na indicie, že si jejich whistleblower možná i trochu vymýšlel. Epizody jsou velmi krátké (kolem 15 minut), což by jinak byla velká výhoda – jenže v tempu vyprávění nemáte skoro čas vydechnout a nechat na sebe působit všechna zjištění a souvislosti. Vypravěči mají také ošklivou tendenci sklouzávat k patetickým obratům a frázím. Téma je ale skvělé.
Podcastová rutina: Jan Špaček
Sám o sobě tvrdí, že má velkou míru empatie a pokory. A s Andrejem Babišem sdílí postavu typu hruška. Youtuber Jan Špaček nabízí nejpozoruhodnější politické rozhovory a reportáže na českém internetu. My se ho ptáme, co rád poslouchá, když zrovna netočí své Fabulace.
Podcast, který vás nedávno strhl?
Goťťák Pavla Klusáka. To téma mě prostě baví. Příběh Karla Gotta je pro mě zásadní. Pavel Klusák je jeden z nejcharismatičtějších mužů ve středním věku, které znám. Z důmyslné intonace a smyslu pro pointu je znát letitá praxe autora rozhlasových pořadů. Goťťáka pravidelně poslouchám od doby, co vyšel, celý jsem ho sjel už asi 6x. A to je velký paradox vzhledem k tomu, že je to uzavřená sedmidílná série. To mi u podcastů hodně chybí – série s jasným začátkem a koncem, promyšlenou dramaturgií. Pak všechny ceny na Podcastu roku shrábnou nekončící proudy obsahu bez konce. Může mít podcast masový úspěch, aniž by byl content?
Podcast, který ve vaší rutině nesmí chybět?
Kecy a politika, to je přece jasné. Dynamika BP a PM je fajn, mají nejlepší chemii na české podcastové scéně (obecně mi přijde, že tento prvek bývá opomíjen). Vychutnávám si ho, vždycky na původní rychlost, vždycky s přestávkami. Tak to mám rád.
Kdy a kde nejraději posloucháte? Zasahuje vám léto do poslouchacích návyků?
Pokouším se podcasty dostat do co nejvíce sfér svého života a daří se mi to. Už zbývá jen posledních několik situací, kdy podcasty puštěné nemám. Je to celkem tuhý boj. Zkuste vysvětlovat partnerce, že stíháte sledovat její oblíbený film i se sluchátky v uších. Zatím jsem ji nepřesvědčil.
Spotify, nebo YouTube?
Vždycky Spotify, líbí se mi ten odstín zelené, říkám mu limetkový vánek.
Co vám v podcastech chybí? Na jaký podcast čekáte?
Není toho moc, co by mi chybělo, naopak mi v podcastech často něco přebývá. Mnoho projektů se pod vlivem trendů přiklání k žánru podcastu, i když by nemusely. Chybí mi zajímavější vizuální stránka, inscenace a promyšlená kamera. Řada zajímavých projektů na tyto výrazové prostředky rezignuje, a to je škoda. Čekám na rozhovorový pořad s propracovanou vizuální stránkou, který nebude dávat smysl jen poslouchat.
Trend, který byste měli znát
Podfluencers. Moderátoři podcastů jsou stále více vnímáni i jako influenceři, kteří mají vliv na to, co si jejich posluchači myslí, ale také na to, co kupují. V letošním reportu Podcasts Trends Tour od Spotify uvedlo 63 % dotázaných, že důvěřují svému oblíbenému moderátorovi podcastu více než svému oblíbenému influencerovi na sociálních sítích. Téměř polovina (48 %) generace Z a mileniálů má větší zájem o produkty, které propagují jejich oblíbení podcasteři.
Nástup podfluencerů vede i k zajímavému samostatnému formátu – fejkovým podcastovým reklamám, které se objevují na TikToku nebo Reels. O co jde, dobře vysvětluje novinářka Taylor Lorenz, která se zabývá online kulturou a rozhodně ji doporučuji sledovat. Firmy pro své sítě natáčejí krátká vertikální videa, která vypadají jako výstřižky z videopodcastu, ve kterých moderátoři nebo respondenti chválí jejich produkt. Nezáleží na tom, že daný podcast vůbec neexistuje. Stačí, že to jako podcast vypadá – už jen to dodává sdělení větší autoritu.
Enable 3rd party cookies or use another browser
Novinky ze Storylabu
Damian spolu s triem Štorkán-Kubant-Viktora dokončil sérii Stoupenci o bytové sektě kolem kutnohorského léčitele Richarda pro Český rozhlas - Radiožurnál. Ohlasy jsou skvělé, přečtěte si například recenzi od Martina Šrajera pro Dokrevue.
Byli jsme na Audiostorytelling Festivalu EBU (Evropská vysílací unie) v Římě. Bylo to inspirativní, převážně veřejnoprávní a v krásných kulisách RAI i zbytku města. Nejvíce se nám líbily prezentace podcastů Shit Town a Million Dollar Lover. Pokud budete mít příležitost, doporučujeme vyrazit na další ročník!
Pro Národní divadlo Storylab vyrábí už třetím rokem stejnojmenný podcast. Doporučujeme epizodu o inscenaci Cherry Man, kterou jsme s dramaturgyní Ninou Jacques pojali trochu jinak – tentokrát celé představení sledujeme z backstage společně s hercem Robertem Miklušem, který dění v zákulisí komentuje zemitě i vtipně.
Hanka kromě rozjíždění podcastů v CzechCrunchi pomáhala tvůrkyním podcastů Viet Cast a Stage Dive posunout jejich už tak pěkné projekty na další level. A má na krku další štěně vodicího psa od nadace Mathilda.
Děkujeme, že jste dočetli až sem! A pokud vám tenhle newsletter někdo přeposlal, budeme moc rádi, když se přihlásíte k odběru.
Tak zase za měsíc!
Hanka a Damian, Storylab Audio
Good morning, thank you for sending subscribers to Ear Worthy. I'd like to write an article about you. Can we connect?